Link do dokumentu

Powrót

person holding black and blue bicycle helmet

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych

12 marca 2025

 

Art. 2 pkt 15: Definicja pojazdu napędzanego wodorem

"pojazd napędzany wodorem - pojazd silnikowy w rozumieniu art. 2 pkt 32 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, pojazd szynowy lub jednostkę pływającą, wykorzystujące do napędu energię elektryczną wytworzoną z wodoru w zainstalowanych w nich ogniwach paliwowych;"

Art. 2 pkt 21a: Definicja punktu tankowania wodoru

"punkt tankowania wodoru - urządzenie służące do zaopatrywania w wodór pojazdów napędzanych wodorem, w celu napędu silników tych pojazdów;"

Art. 2 pkt 27a: Definicja stacji wodoru

"stacja wodoru - zespół urządzeń, w tym punkt tankowania wodoru wraz z niezbędną infrastrukturą pomocniczą oraz zbiornikami magazynowymi, służący do tankowania wodoru;"

Art. 2 pkt 28a: Definicja wodoru niskoemisyjnego

"wodór niskoemisyjny - wodór w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 10a ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, uzyskany w procesie elektrolizy lub innymi metodami, w sposób niewyrządzający poważnych szkód dla celów środowiskowych, w przypadku którego emisja gazów cieplarnianych w cyklu życia nie przekracza 3 t ekwiwalentu dwutlenku węgla na 1 t wodoru;"

Art. 2 pkt 28b: Definicja wodoru elektrolitycznego

"wodór elektrolityczny - wodór niskoemisyjny uzyskany w wyniku przetworzenia energii elektrycznej w procesie elektrolizy;"

Art. 2 pkt 28c: Definicja wodoru odnawialnego

"wodór odnawialny - wodór odnawialny w rozumieniu art. 2 pkt 102c rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.);"

Art. 3 ust. 1 pkt 6: Obowiązki operatora ogólnodostępnej stacji ładowania w zakresie wodoru

"Operator ogólnodostępnej stacji ładowania: [...]

- zapewnia przeprowadzenie przez Urząd Dozoru Technicznego, zwany dalej „UDT", badań: a) ogólnodostępnej stacji ładowania, b) stacji gazu ziemnego, c) stacji wodoru przed oddaniem ich do eksploatacji oraz każdorazowo w przypadku naprawy lub modernizacji takiej stacji, w zakresie bezpieczeństwa eksploatacji, naprawy i modernizacji tych stacji;"

Art. 26 ust. 1: Wymagania dla stacji wodoru

"Stacje wodoru są projektowane, budowane, eksploatowane i modernizowane w sposób zgodny z wymaganiami technicznymi określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 29 ust. 1, wymaganiami dla punktu tankowania wodoru oraz przepisami o dozorze technicznym."

Art. 28 ust. 1: Badania techniczne stacji wodoru

"Przed przystąpieniem do budowy stacji wodoru można wystąpić do Prezesa UDT z wnioskiem o opinię w zakresie zgodności dokumentacji technicznej projektowanej stacji z wymaganiami technicznymi określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 29 ust. 1 oraz w zakresie zgodności z wymaganiami dla punktu tankowania wodoru."

Art. 29 ust. 1: Delegacja do wydania rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych dla stacji wodoru

"Minister właściwy do spraw energii określi, w drodze rozporządzenia:

- szczegółowe wymagania techniczne dotyczące bezpiecznej eksploatacji, naprawy i modernizacji stacji wodoru,

- rodzaje badań technicznych stacji wodoru przeprowadzanych przez UDT oraz sposób i terminy ich przeprowadzania,

- wysokość opłat, o których mowa w art. 26 ust. 3 i art. 28 ust. 5 kierując się koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonowania i korzystania z tych stacji, jednolitości rozwiązań technicznych oraz biorąc pod uwagę zakres badania przeprowadzanego przez UDT oraz rodzaj przedmiotu tego badania."

 

Kontakt

  hydrogenpolska@hydrogenpolska.pl

 

Nawigacja

Wydarzenia

Patenty

Dotacje / finansowanie

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.