Art. 2 - Definicje związane z wodorem
"4) 'system wodorowy' oznacza system infrastruktury, w tymi sieci wodoru, instalacje magazynowania wodoru i terminale wodorowe, zawierający wodór o wysokim stopniu czystości;"
Art. 11 - Podstawowe prawa wynikające z umowy, w tym dotyczące wodoru
"1. Państwa członkowskie zapewniają wszystkim odbiorcom końcowym prawo do zakupu gazu ziemnego i wodoru od dostawcy, z zastrzeżeniem jego zgody, niezależnie od tego, w jakim państwie członkowskim dostawca jest zarejestrowany, pod warunkiem że dostawca ten przestrzega obowiązujących zasad dotyczących handlu, bilansowania i bezpieczeństwa dostaw oraz kryteriów zgodnie z art 8 ust. 2."
Art. 35 - Zasady dotyczące sieci wodorowych
"1. Państwa członkowskie zapewniają, aby wszyscy odbiorcy mieli swobodę zakupu wodoru od wybranego przez siebie dostawcy oraz aby wszyscy odbiorcy mieli prawo do jednoczesnego posiadania więcej niż jednej umowy na dostawy wodoru, pod warunkiem że wymagane są punkty przyłączenia i pomiarów."
Art. 41 - Uprawnienia do podejmowania decyzji w odniesieniu do przyłączania instalacji wytwarzania gazu odnawialnego i gazu niskoemisyjnego do systemu przesyłowego
"1. Operator systemu przesyłowego ustanawia i publikuje przejrzyste i skuteczne procedury niedyskryminacyjnego przyłączania instalacji wytwarzania gazu odnawialnego i gazu niskoemisyjnego zgodnie ze zdolnościami określonymi w dziesięcioletnim planie rozwoju sieci, o którym mowa w art. 55."
Art. 50 - Zadania operatorów sieci wodorowych
"1. Każdy operator sieci wodorowej jest odpowiedzialny za: a) zapewnianie długoterminowej zdolności sieci do zaspokajania uzasadnionego zapotrzebowania na transport wodoru, oraz za eksploatację, utrzymywanie i rozbudowę bezpiecznej, niezawodnej i wydajnej sieci wodorowej na swoim obszarze w warunkach opłacalności ekonomicznej, z należytym poszanowaniem środowiska i efektywności energetycznej;"
Art. 51 - Istniejące sieci wodorowe
"1. Państwa członkowskie mogą przewidzieć możliwość przyznawania przez organy regulacyjne odstępstwa od wybranych wymogów z art. 35, 46, 68, 69, 70 i 71 niniejszej dyrektywy oraz art. 7 i 65 rozporządzenia (UE) 2024/1789 w stosunku do sieci wodorowych, które należały do przedsiębiorstwa zintegrowanego pionowo w dniu 4 sierpnia 2024 r."
Art. 52 - Ograniczone geograficznie sieci wodorowe
"1. Państwa członkowskie mogą zezwolić organom regulacyjnym na przyznawanie odstępstw od art. 68 i 71 lub od art. 46 w stosunku do sieci wodorowych transportujących wodór na ograniczonym geograficznie obszarze przemysłowym lub handlowym."
Art. 53 - Wodorowe połączenia wzajemne z państwami trzecimi
"1. Dla każdego wodorowego połączenia wzajemnego między państwami członkowskimi a państwami trzecimi Unia zgodnie z art. 218 zawiera przed rozpoczęciem jego eksploatacji umowę międzynarodową z odnośnym połączonym państwem trzecim; w umowie tej określa się zasady eksploatacji danego wodorowego połączenia wzajemnego, w stosownych przypadkach z myślą o zapewnieniu spójności i zgodności z mającymi zastosowanie do sieci wodorowych przepisami określonymi w niniejszej dyrektywie oraz w rozporządzeniu (UE) 2024/1789."
Art. 56 - Plan rozwoju dystrybucyjnej sieci wodorowej
"1. Operatorzy dystrybucyjnych sieci wodorowych co cztery lata przekazują organowi regulacyjnemu plan przedstawiający infrastrukturę sieci wodorowych, którą zamierzają rozwijać."
Art. 59 - Finansowanie transgranicznej infrastruktury wodoru
"1. W przypadku gdy państwa członkowskie stosują system regulowanego dostępu stron trzecich do przesyłowych sieci wodorowych na podstawie art. 35 ust. 1 oraz w przypadku gdy projekt wodorowego połączenia wzajemnego nie jest projektem będącym przedmiotem wspólnego zainteresowania, o którym mowa w rozdziale II i w pkt 3 załącznika I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/869 (49) operatorzy sąsiednich sieci przesyłowych wodorowych, na które ma wpływ ten projekt, ponoszą koszty projektu i mogą uwzględnić je w swoich odpowiednich systemach taryfowych, z zastrzeżeniem uzyskania zgody organu regulacyjnego."
Art. 87 - Sieci wodorowe w regionach odizolowanych
"1. Państwa członkowskie mogą przyznać odstępstwo lub odstępstwa od stosowania art. 46, 68 lub 71 w odniesieniu do sieci wodorowych znajdujących w regionach najbardziej oddalonych w rozumieniu art. 349 TFUE oraz w regionach odizolowanych o następujących kodach NUTS 2 i NUTS 3 klasyfikacji jednostek terytorialnych do celów statystycznych (NUTS) ustanowionej rozporządzeniem (WE) nr 1059/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady (52):"
Kontakt
hydrogenpolska@hydrogenpolska.pl
Nawigacja
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.