Art. 2 - Definicje związane z wodorem
"36) »paliwa odnawialne pochodzenia niebiologicznego« oznaczają paliwa ciekłe i gazowe, których wartość energetyczna pochodzi ze źródeł odnawialnych innych niż biomasa;"
Art. 22a - Zwiększanie roli energii odnawialnej w przemyśle
"1. Państwa członkowskie dążą do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w ilości energii końcowej zużywanej w przemyśle o orientacyjny średni roczny wzrost o co najmniej 1,6 punktu procentowego do 2030 r.
Państwa członkowskie zapewniają, aby wśród paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego stosowanych do celów związanych z energią końcową i celów innych niż energetyczne wodór stosowany w przemyśle do celów związanych z energią końcową i celów innych niż energetyczne stanowił przynajmniej 42% do 2030 r. i 60 % – do 2035 r."
Art. 22b - Warunki zmniejszenia celu dotyczącego stosowania paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego w sektorze przemysłu
"1. Państwo członkowskie może zmniejszyć udział paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego wykorzystywanych do celów związanych z energią końcową i celów innych niż energetyczne, o których mowa w art. 22a ust. 1 akapit piąty, o 20 % w 2030 r., jeżeli:
b) udział wodoru lub jego pochodnych wyprodukowanych z paliw kopalnych zużywanych w tym państwie członkowskim nie przekracza 23 % w 2030 r. i 20 % w 2035 r."
Art. 25 - Zwiększenie udziału energii odnawialnej w sektorze transportu
"1. Każde państwo członkowskie nakłada na dostawców paliw obowiązek zapewnienia, aby:
b) udział zaawansowanych biopaliw i biogazu wyprodukowanych z surowców wymienionych w części A załącznika IX w energii dostarczanej do sektora transportu wynosił co najmniej 0,2 % w 2022 r., 0,5 % w 2025 r. i 2,2 % w 2030 r., a udział paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego wynosił 2,6 % w 2028 r. i 5,2 % w 2030 r."
Art. 27 - Zasady obliczania w odniesieniu do minimalnych udziałów energii odnawialnej w sektorze transportu
"3. Do celów wykazania zgodności z minimalnymi udziałami, o których mowa w art. 25 ust. 1 akapit pierwszy lit. a) i b):
a) udział biopaliw i biogazu wyprodukowanych z surowców wymienionych w części B załącznika IX oblicza się jako dwukrotność ich wartości energetycznej;
b) udział energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oblicza się jako czterokrotność jej wartości energetycznej w przypadku dostarczenia jej do pojazdów drogowych i może być obliczany jako 1,5-krotność jej wartości energetycznej w przypadku dostarczenia jej do kolejowego transportu elektrycznego;
c) z wyjątkiem paliw produkowanych z produktów spożywczych i paszowych, udział paliw dostarczanych w sektorach lotnictwa i morskim oblicza się jako 1,2-krotność ich wartości energetycznej."
Art. 29a - Kryteria ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w odniesieniu do paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego i pochodzących z recyklingu paliw węglowych
"1. Energię z paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego zalicza się na poczet udziału państw członkowskich w energii odnawialnej oraz na poczet celów, o których mowa w art. 3 ust. 1, art. 15a ust. 1, art. 22a ust. 1, art. 23 ust. 1, art. 24 ust. 4 i art. 25 ust. 1, wyłącznie w przypadku, gdy ograniczenie emisji gazów cieplarnianych wynikające z wykorzystywania tych paliw wynosi co najmniej 70 %."
Kontakt
hydrogenpolska@hydrogenpolska.pl
Nawigacja
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.